Zneužilo Adobe své postavení?

20130508-125739.jpg
Již v roce 2012 Adobe jasně deklarovalo, že časem by chtěli, aby všichni uživatelé využívali jejich službu Creative Cloud. Nyní ukázali, že svým zákazníkům ani jinou možnost nedají, ačkoliv vzhledem k nehorázným cenám bych jim přál aby žádné zákazníky neměli.

 

O co jde? Služba Creative Cloud umožňuje sdílet v týmech projekty tvořené v Adobe produktech, přičemž nabízí více méně dvě možnosti. První pro uživatele jedné aplikace z nabídky Adobe (v současné době jen Photoshop) za měsíční poplatek 25€ (650 Korun) získá uživatel přístup k vždy nejnovější verzi a 20GB prostoru pro své projekty a druhá možnost dává možnost využívat veškeré aktuální produkty Adobe za částku 62€ (1 600 Korun) měsíčně. Pominu, dle mého, obtížnou využitelnost sdílení projektů. Pominu i to, že čistě internetové úložiště typu Dropbox nabízí (samozřejmě bez provázání s Adobe aplikacemi) 100GB za deset dolarů a není problém dosáhnout na 18GB zcela zdarma. Je zbytečné mluvit i o tom, že pro Adobe je kurz dolaru vůči euru 1:1,2 v neprospěch eura. Dokonce pominu i to, že pokud přistoupím na obchodní politiku Adobe tak není cesty zpět a nikdo mi nezaručí že toto výpalné Adobe kdykoliv nemůže skokově zvýšit či zda Adobe bude aplikace nadále vyvíjet.
Co mě ale opravdu děsí je cenotvorba plánů a tím i samotných aplikací jelikož Adobe dle mého zdražilo své produkty (bez adekvátní přidané hodnoty) na cca dvojnásobek stávající ceny. A argument , že mohu vyzkoušet a využívat i aplikace co jsem do této doby neměl je lichý neboť si opravdu nedovedu představit DTP operátora jak začne využívat After Effect nebo Premieru. Důvodem proč mluvím o zdražení je to, že neznám nikoho a ani žádnou firmu které by upgradovala častěji než jednou za 3 roky což znamená částku 63 tisíc (nákup balíku design&web a jeho upgrade) investovaných za šest let. Pokud vstoupím do programu Creative Cloud tak za tuto dobu zaplatím 115 tisíc. V případě Photoshopu je rozdíl cca 23 tisíc versus 46 800 Kč a to vycházím z předpokladu že se cena měsíčního paušálu po dobu šesti let nezmění. Nemám nic proti placení aplikací ale mám odpor ke korporacím které zkostnatěly a zapoměly kvůli zisku na své zákazníky. Obdobný obchodní model nabízí jako alternativu ke klasické krabicové licenci firma Maxon pro svou Cinema 4D s několika “drobnými” detaily. Zaprvé produkt a tudíž i poplatek je podstatně více diverzifikován a tudíž platím jen za to co opravdu potřebuji. A za druhé po ukončení programu MSA mi jako uživateli zůstává licence a produkt mohu nadále využívat v poslední verzi, která byla vydána v průběhu trvání MSA. Adobe na nás pod rouškou nevyužitelného cloudu zkouší aplikovat obchodní model pronájmu za ceny ve výsledku vyšší než koupě výrobku neboť v momentě kdy přestanu platit nemám nic bez ohledu na to kolik jsem do té doby zaplatil. Bohužel mohu jen doufat v to, že se v Adobe chytnou za nos a upraví ceny či podmínky tak aby člověk nebyl za pouhou dojnou krávu a nebo že do momentu nutného upgradu vznikne odpovídající alternativa.