Kam se dle mého názoru vyvíjí fototechnika?

Nechci se pasovat do role všeznalého věštce, avšak pár spekulací o tom čím bychom mohli za pár let fotit si dovolím. Trendů, které lze vypozorovat už dnes je samozřejmě několik a otázkou zústává které se uchytí. Máme se tedy na co těšit?

 

Konec focení
Jako nejzásadnější změnu osobně považuji čím dál silnější pronikání pokročilých video funkcí a to ne z důvodů, že bych byl přesvědčen o tom, že každý (tím spíše profesionální fotograf) tyto funkce potřebuje. Cílem, je dle mého konec snímání jednotlivých snímků, ale krátkých sekvencí z nichž si autor vybere tu co nejvíce odpovídá jeho záměru. Již dnes kamery RED snímají ve 5K rozlišení 120 snímků za vteřinu a ty následně ukládají na flashdisky v RAWu. Samozřejmě, že dnes stojí tato technologie řádově milion ale nic nebrání postupnému pronikání do cenových úrovní dnešních profizrcadlovek a následně níže. Již dnes jsou v referencích na red.com publikovány titulní strany módních časopisů pořízeny zmiňovanými kamerami, nicméně bude ještě nutné upravit poměr stran a zvýšit rozlišení pro případné možnosti dodatečného výřezu. Samozřejmě, že z takového způsobu práce bude ještě více dat zatěžovat naše počítače (tou dobou spíše tablety) a také se diametrálně zvětší poměr dat k vyhození, která ale budou zabírat místo, neboť to nikdo nikdy neudělá. Stejné technologické řešení pak budeme moci využít k poskládání obrázků z vysokým dynamickým rozsahem,což mnohým usnadní cestu k požadované expozici bez zásadnější proniknutí do tajů fotografie. Otázkou pak ale zůstává zda samotné řemeslo nebude zadupáno houfem publikujících laiků, kterým k vytvoření slušného portfolia dopomohl fotoaparát nevyžadující schopnost se v průběhu focení rozhodout pro správné nastavení expozice ani umění ve správný okamžik zmáčknout spoušť.

 

Wireless fotografie

Podstatně rychleji očekávám začlenění možnosti vzdáleného ovládání fotoaparátu prostřednictvím smartphone či tabletu a následné okamžité zpracování. Již dnes existují řešení od on1 či Camranger jenž využívají například sportovní fotografové k pořízení snímků z netradičních úhlů. Ale vše je dosti nemotorné a pomalé. Integrací wifi a povolení ovládání ze strany oficiální aplikace dojde k optimalizaci a tudíž živý náhled na vzdáleném zařízení nebude trhaný a spoždění se dostane na únosnou mez. Wifi by samozřejmě bylo možné použít k automatickému okamžitému nahrávání napřiklad na server redakce či agentury, kde snímky bude vybírat fotoeditor a ihned je publikovat v online zpravodajství. Technicky obtížnější by byla možnost ovládání zoomu neboť neexistuje v současných konstrukcích motorek na posun délky ohniska objektivu. Spolu s postupným zvyšováním použitelného rozlišení se domnívám, že toto ani nebude potřeba. Již na současné D800 leckdy vyhodím polovinu obrazových bodů následným ořezem a stále mi zůstává dostatečné rozlišení i pro tisk. Neříkám, že se jedná o košer postup, ale někdy jiná možnost není protože objektiv máte nesazený jen jeden.

 

Lytro?

Tento zatím spíše zajímavý koncept plenoptického fotoaparátu má bezpochyby potenciál převrátit obor fotografie naruby. Schopnost volit rovinu zaostření až dodatečně posouvá fotoaparáty opět dále do úrovně zaznamové jednotky bez nutnosti tvořit snímek v reálném čase a zvyšuje význam postprodukce. Bohužel o této technologii vím přiliš málo na to, abych si byl schopen představit kde až jsou její možnosti. Jak daleko je možné jít s rozlišením? Je možné měnit i hloubku ostrosti nebo jen její rovinu. Jak je to bitovou hloubkou takto pořízených snímků? Odpovědi na tyto a další otázky rozhodnou zda Lytro změní svět.

 

Co by jste od budoucnosti fotografie přáli vy?